Narsist Eş İle Nasıl Baş Edilir?

Evlilik ciddi bir kurumdur ve toplumu oluşturan en güzel mercidir. Neşeli hayatlar da hüzünlü hayatlar da buradan meydana gelir. Neticede herkes evlilikten büyük beklentiler ile yola çıkar ancak kimileri muradına ererken kimisi ne yazıktır ki hayatının en acılı ve tükenmiş yıllarını yaşamaktadır.
Evliliklerde son dönemlerde sıkça rastlanan bir terim olan narsist kelimesini duyar olduk. Bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmeden de kullanıp yanlış olayların açığa çıkmasına sebep olunabilir. O nedenle öncelikle bu makaleyi okumadan evvel narsist kişinin özelliklerini öğrenmenizi öneririm. Çünkü doğru teşhis ile evliliklerin kurtulmasını sağlayabiliriz.


Narsist eş ister hanımlar olsun ister beyler çok zordurlar. Teşhisi uzman bir bireyle görüşmek uygun olacaktır. Bir dipnot geçmeliyim ki bu yazılar tedavi amaçlı değil ancak sizin bilinçlenmeniz için yazılmaktadır.
Narsist kişiler evlenmeden evvel kendilerini ele vermezler. Yavaş yavaş yol alarak evliliğin bozulmasına ve kişilerin ruh hallerinin bozulmasına sebep olurlar.

Benim tanıdığım kişi o kişi mi diye sorgulayabilirsiniz . Neticede narsistler iyi rol yapmakta başarılıdırlar.

www.sengulsiyahkoc.com

Narsist Eşe Karşı Nasıl Davranılmalı?
Narsist kişiler öncelikle sizin zayıf yanlarınızı keşfeder ve sizin hangi yönünüze zarar vereceğini iyi gözlemler.
Önce size balon gibi şişme bir sevgi bombardımanına boğar sonrasında balonu patlatır o şişme sevgi bir anda uçup gider geriye sadece eski güzel anılarınız kalmış olur.

Eğer narsist bir eşiniz var ise bu durumda sizi anlayamayacağı için kişiliğinize gerçek dışı etiketler yapıştıracaktır.

Bir şeyler ters gittiğini hissedersiniz ancak konduramazsınız. “O, öyle değildi muhakkak canını sıkacak bir durum olmuştur”… diye düşünür ve ya suçu kendinizde aramaya başlarsınız.

O kişilerle ya uyumlu olacaksınız ya da evlilik ne yazık ki sonlanacaktır.

Sizi adeta kendine bağımlı, özgüvenden yoksun bırakacaktır. Sanki sizin eksiklikleriniz yüzündendir o tavırları. Oysa aslında narsis hep öyledir sadece bunu açığa çıkarmamak konusunda sabırlı davranmıştır.

Kilonuza, saç modelinize ve ya boyunuza bosunuza laf eder. İnsanların yanında bunu belli etmez kendisini gizler ancak size gücü yettiğini bildiğinden size gizli gizli göz dağı verir.

Bu durumda aile danışmanlığı merkezlerinden ve de psikolog uzmanlardan yardım almanızda fayda vardır. Çünkü siz etrafınızdaki insanlara bu durumu anlattıkça olay büyür ve enerji alanınız da kirlenmiş olur.

Uzman kişilerin yanına büyük ihtimalle yalnız gideceksinizdir sebebi ise narsistin asla kendisinin bir suçu olduğunu kabul etmemesidir. Hatta siz ona bu durumdan bahsedince küçümseyen bir tutum içerisine bile girebilir.

Değerli okur, sizi başkalarının kötü etiketlemesine dışlamasına aşağılamasına asla kabulünüz olmasın çünkü sizi o haliniz ile sevdi ve şimdi ne oldu da sizi aşağılayacak küçük düşürecek davranışlara yöneldi?

Sıkça nefes almanızı öneriyorum, bazen ayrılmamanız gereken durumlar da olacağından kendinize evde bir alan oluşturup fazlaca yüz göz olmamanızı tavsiye ederim çünkü narsis asla hatasını kabul etmeyecektir.

Siz kendinizi korumaya almalısınız gerekirse çevrenizde size yardım edecek kimse varsa onları da bilgilendirmelisiniz.

Narsist ancak isterse iyileşebilir. Bu kişilikte olanlar derin yaraları olan çocukluktaki sevgisizlik ya da fazla şımartılmanın sonucunda meydana gelen tutumların oluşturduğu durumlardır.

Kendinizi sevin, onaylayın ve lütfen şunu da düşünelim bir narsist sizin karşınıza neden çıktı?

Eğer sizin de anne ya da baba ile ilgili olumsuz kayıtlarınız varsa çözümlemeye çalışmaktan başlayabilirsiniz.

İç dünyanızı o kadar güzelleştirin ki dış dünyanız da güzellikler ile çevrelensin. Kurban psikolojisinden çıkarak olumsuzlukları sürekli dillendirmekten olduğunca kaçının.

Duygunuzu kabul edin şuan ne yaşıyorsanız kabul edin ancak sonra neler yapabilirsiniz bu durumdan nasıl az hasarla sıyrılabilirsiniz bunlara odaklanın.

Gerekirse eylem planına geçiniz.
Hayatınızda kıymetinizi bilen insanlara denk gelmenizi dilerim çünkü mutlu olmak hepimizin hakkı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir