Öfke Anında Yapılması Gerekenler

Öfkeli misiniz? Peki ama neden hiç düşündünüz mü?

Öfke nöbetleri zorlaşan hayat koşulları dış etkenler ve kendini doğru ifade edememe ve ya yanlış anlaşılmış olma hissinin getirilerinden bazılarıdır.

Küçüklükten kalma davranışlarımız aile yapımız stresli bir yaşantımız ve ya maddi anlamdaki zorlukların sebebi ile tetiklenir.
Bu kalıplar aslında bize ait değildir çünkü yeni doğan bebekler gayet sakindirler sıfırdan bir beyin ve aileden gelen genetik kodlar ile sarmalanmistir. Biz ise o düşüncelerin kaynağının bile ne olduğunu bilemiyoruz çünkü bir kaç defa öfke anında bağırıp etrafa ateş püskürtme deneyimi yaşamış olup bu durum bizi rahatlatmistir ve beynimiz ona kodlanmıştır.

Öfkenin bize getirisi nedir? Bu anlarda bizim elimize geçen çıkar nedir? diye sizlere sormak istiyorum. Herkese göre değişen bir durum çünkü.

Öfke anında kendinize vereceğiniz telkinler ve nefes egzersizleri ile o andaki durumunuzu bir nebze de olsa rahatlatabilirsiniz.

Öfke duygusu belli bir düzeye kadar verdiğimiz doğal bir tepkidir ancak insanlara zarar vereceğimiz büyük yaralara mahal verebileceğimiz bir duruma geldiysek mutlaka bir yardım almalıyız. Bu konuda tecrübeli olan birinden destek almak çok önemlidir. Hayati önem taşır çünkü öfke nöbetlerinin tüm hayatınızı etkileyecek sonuçları vardir ağır olacak sebeplere yol acabiliriz. Bundan kaçınmalıyız.

Öfke anında sizi rahatlatacak basit birkaç öneri :
Derin bir nefes alın ciğerleriniz oksijen ile dolsun. Sonra kendinize sakin, sakin, sakin sözcüklerini telkin ediniz.
Tetikleyici bulup sizi tetikleyen durumdan uzaklaşmalısınız.

Öncelikle olayda sizi tetikleyen bir durum var onu kabul ediniz. Öfkelendiğinizi ancak bu durumun geçici olduğunu biliniz.

Temiz hava almak ya da sizi zorlayan ortamdan kısa süreliğine uzaklaşmak sizi rahatlatacaktır.

Yapabiliyorsanız yansımanızı aynadan görebilirsiniz size emanet gibi duran duygu durumunuzun farkına varabilirsiniz.

Huzurlu ve sakin bir hayat dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir