Dost Görünümlü İkiyüzlü İnsanlardan Uzak Durun( İkiyüzlü İnsan Hangi Davranışları Sergiler? Özellikleri)

Yıllardır toplumun içerisinde sıkça karşılaştığımız, ancak gerçek mi maske mi takıyor bir türlü anlayamadığımız kimliksiz kişilere rast geldik. Gel zaman git zaman yıllar geçse de aynı tarzda kişiler artarak çoğaldılar. Adeta dostumuzu ve düşmanımızı tanıyamaz olduk. Sezgilerimiz konuştu kimi zaman ama biz o hissi geri teptik, konduramadık çünkü ikiyüzlüyü dostumuz bildik.

Meğer arkamızdan konuşmuş da yüzümüze gülmüş. Meğer içten içe taktirleri toplamak istediği için kendisini farklı göstermiş. Ya da dışlanma korkusundan yalana başvurmuş. Başkalarına bizden kötü konuşmuş biz daha yeni yeni duymuşuz. Ah insanlar, kendi iç dünyalarında kendileri ile bile yalnız kalmaya korkan, sırf kendisiyle yalnız kalmamak için bile olsa kendini saçma sapan yerlerde bulmuşlar. Açıkçası neresi olursa olsun yeter ki içimdeki tüm zifti bir başkasına sıçratayım demiştir.

İki Yüzlü İnsanların Özellikleri ve Çözüm Yolları

  1. Yalancılık: İki yüzlü insanlar, doğruyu söylemek yerine sık sık yalan söyleme eğilimindedirler. Bu yalanlar genellikle kendilerini savunmak veya başkalarını manipüle etmek amacıyla kullanılır.
  2. İkiyüzlülük: Bu kişiler, farklı ortamlarda veya farklı insanlarla etkileşimde bulunduklarında farklı maskeler takabilirler. Örneğin, bir kişiyle yüz yüze samimi davranırken, arkasından o kişi hakkında kötü konuşabilirler.
  3. Menfaat Odaklılık: İki yüzlü insanlar, genellikle kendi çıkarlarını ön planda tutarlar ve başkalarını manipüle etmek veya sömürmek için ilişkilerini kullanırlar. Onlar için önemli olan tek şey, kendi çıkarlarıdır.
  4. Empati Yoksunluğu: Bu kişiler, başkalarının duygularını anlamakta zorlanabilirler ve empati gösterme eğiliminde olmayabilirler. Bu nedenle, başkalarını incitecek veya manipüle edecek davranışlarda bulunmaktan çekinmezler.

Bize düşen nedir peki?

Bize düşen zayıflıklarımızı, güçlü yanlarımızı keşfetmektir. Öncelikle kriterlerimiz olmalıdır. Örneğin insanları tanımak için kendimi geliştireceğim hangi eğitimleri alabilirim? Hangi seminerlere, ortamlara katılırsam kendimi gerçek anlamda tanırım? İnsanların yalan söylediğini bilmiyorsam ne yapmalıyım? Elbette beden dili ve mikro ifadeler hakkında araştırmalar yapmalısınız. Kitaplardan, videolardan ve en önemlisi uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Eğer ruh haliniz bozulduysa kendinize yardım dahi edemeyecek durumdaysanız öncelikle psikologların muhteşem seanslarına dahil olabilirsiniz. Eğer sağlıklı olduğunuz konusunda her şey yolunda gidiyorsa elbette koçluk ya da kişisel gelişim uzmanlarının katılımcısı olabilirsiniz.

Önce kendiniz için elinizden geleni yapın, gerek görürseniz size danışmanların destek olması kaçınılmazdır. Saygı ve vefa ile dolu güzel günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir