Çok Çirkinim, Kendimi Nasıl Beğenebilirim?Diyor musunuz?

“Çok çirkinim kendimi ne yaparsam yapayım beğenmiyorum. Ne yapmam lazım?” Diyor musunuz?

Ah insanlar, dışarıdaki dış sesler, negatiflikler, kötü düşünceli art niyet sahipleri… Son zamanlarda güzellik algısı üzerine bir çok manipüle edici reklamlar, haberler ve gündemler okuduk. Bu senenin modası bu renk ve ya bu model, kaş şekli kalın, saç rengi ise sarı ve ya koyu kahverengi vs…

Ortalık birbirine benzeyen robotik görüntüler ile dolup taştı. Neden peki, bunların neden önünü alamıyoruz? Bir akım geliyor hemen o akım popüler diye ona akın ediyoruz. Peki içeriden bize seslenen ruhumuza ne derece bakım ve yatırım yapıyoruz? İstediğiniz kadar estetik yaptırın, istediğiniz kadar saçlarınızı boyayın ve ya modaya en uygun kıyafeti giyin yine de tatmin olamazsınız çünkü kendiniz olmadığınız bir kabın içerisinde ne kadar rahat hissedebilirsiniz ki!
Güzel olan neye göre güzel, neye göre şık hangi akla hizmet tüm bunlar popüler oluyor bir düşünelim ister misiniz?

Magazin sitelerinde fhotosop ile donatılmış fotoğraflar, parlatılmış ekranlar gerçeği ne kadar yansıtabilir ki? Size bir soru sorayım sizce o güzel kadınların kaçı gerçek anlamda kendisini seviyor ve beğeniyor? İçe dönük, kendisine ne kadar özşefkat ve merhamet ile yaklaşmıştır? Elbette bilinç seviyesi yüksek olan kişiler olacaktır o kişiler arasından onlar hem iç dünyalarında da mutludur lakin genel olarak kendimizi bu tarz kişiler ile mukayese ettiğimizde ne yazık ki güzelin de güzeli vardır ve bu yarışın bir sonu olmayacaktır.

Kendimi Nasıl Beğenebilirim?

Kendini beğenmenin elbette çözümü vardır. Kaliteli konuşmaların seni sen yapan yeteneklerin, çevrendeki insanların empatik oluşu ve en önemlisi kendini her halinle olduğun gibi sevmenden geçiyor.

Kişisel bakım, cildine söylediğin güzel sözler kendine aynadan her baktığında kendine iltifat etmen, çok güzelim demen bunlar iç dünyanı güzelleştirir seni özgüvenli yapar. Eğer kirli kıyafetler giymiyorsan, kendine karşı özel muamele gösteriyor isen zaten beni ben yapan dış görünüşümün özgünlüğüdür ve auramın sağlam oluşudur diyebilir isen bil ki birçok insandan bir adım öndesindir.

Bak güzel gözlerin ile kendini görüyorsun, bak ellerin ile o telefonu tutabiliyorsun. Güzel sesinle insanlara hitap edebiliyorsun. Ne mutlu sana sağlıklı olduğun için, düşünebildiğin için ve robot gibi olmadığın için ne mutlu sana. Şuanda çirkinim diye düşünmen bile aslında senin bu makaleyi okumana vesile oldu çünkü çirkin değilsin bunu içten içe biliyorsun ancak dışarıdaki güzellik algısını yerle bir etmek için biraz daha gayret ederek ;kendi modanı, stilini ve içerisinde kendini doğru ifade edeceğin kıyafetleri seç. Giydiğin kıyafet ve aksesuarlarının renk uyumuna ve temizliğine özen gösterir ve kendi tarzını oluşturur isen farkın ortaya çıkacak. Sen kendine çirkinim dedikçe içeriden hep olumsuz cümleler dökülecek.

Çalışma ( Yüzleşme)
Sana kim çirkin dedi? Olduğun halinle kim sana kimse seni beğenmez dedi?
Onlar sanki senin karşında duruyormuş gibi git o ana ve yüzleş onlarla belki ağlayacaksın ama sonrasında kuş gibi hafifleyeceksin.
Onlara de ki:

🌿”Bu senin fikrin, ben bu halimle kendimi değerli buluyorum, ben özgün bir insanım ben kaliteli duruşum ile varım.
🌿Bir başkasının bana bu muameleyi yapmasına izin veremem. Ben , güzelim alımlı ve kendime yatırım yapan biriyim. Bir başkasının olumsuz sözleri kendisini yansıtır beni değil.
🌿Bundan sonra ne olursa olsun değerimin farkında olacağım ve kendime kocaman sarılacağım.”

💯Farkederek yaptığın ve inandığında bil ki sen eskisi gibi olmayacaksın ve gerçekten de kendini beğenmeye başlayacaksın.
Olumsuz düşünceleri serbest bırak gitsinler ait oldukları yere. Senin değerini bir başkası belirleyecek olursa asla bunu kabul etme.
Ben inanıyorum ki şuanda bu yazıyı okuyorsan sen empatik bir insansın çünkü sorguluyor anlam yüklüyor ve düşüncelerini değiştirmek istiyorsun. İşte şuan tam da zamanı ve burada olman da kendine verdiğin değerin bir parçası. Kendini kutla, çünkü iç dünyana güzel bir yatırıma şimdi başlamak üzeresin.

Çok sevileceğin, kabul göreceğin ve kendini en başta senin taktir edeceğin bir yaşam dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir