ÖFKE KONTROLÜ

👥Öncelikle yaşadığımız toplumun kültürel farklılıkları, yaşam kalitesi, ekonomik etkenler bizi ne yazık ki çok fazla yorar. İşten eve, evden işe derken kendimize ayıracak pek de fazla zaman kalmayabiliyor.

💰Sıklıkla maddi kaynakların yetersizliği ve ya eşler arasındaki çatışmalar nedeniyle zaman zaman uzlaşma sağlanamaz.

🤝Çoğu zaman her iki taraf kendince haklı da olsa ifade biçimimizden dolayı iletişimde başarı sağlanamayabilir. Bunun için öncelikle herkesin kendine has bir karakter ve yaşanmışlığı olduğunu kabul edelim. Dil kalıplarımızı olumsuz olan kelimelerden uzaklaştıralım.

⚠️”Ama, zaten, hep, her zaman” gibi tartışmalara ortam oluşturabilecek kelimeleri çok nadir kullanalım. Ses tonumuzu iyi ayarlayalım.

Öfke kontrolü sağlamak için öneriler:

🍥Öncelikle karşınızda olumsuz bir duygu yaşadığınız insanlar var ve bir türlü uzlaşamıyor ve kendinizi bastırılmış hissediyor olabilirsiniz. Hemen ortamdan uzaklaşınız.

🍥Nefesinizin sıklaştığını ve hızlandığını hissettiğiniz an derin nefesler alarak nefes alışverişinizin yavaşlamasını sağlayınız.

🍥Sakin, sakin, sakin telkinlerini sıkça tekrarlayınız.

🍥Bu duygunun geldiğini ancak geçici olduğunu kendinize hatırlatmalısınız.

🍥Eğer kendinizi sıkça “ben sinirli bir insanım“,diye etiketlemişseniz lütfen sinirli kelimesi yerine daha yapıcı kelimeler kullanınız. Örneğin ben sakin bir insanım gibi…

🍥Her zaman haklı olmak zorunda değilsiniz. Çünkü bazen ne yaparsanız yapın bazı insanlar sizi yeterince anlamayacaktır.

🍥Eğer çok sık öfke nöbetleri geçiriyor ve bir türlü sakinleşemiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alınız. Öfke bir tsunami gibidir eğer etrafında binalar varsa hepsini bir anda zarara uğratabilir.

🍥İnsanlar için de bu böyledir çevrenizdeki insanlara zarar verecek kadar gözleriniz kararıyorsa hiç zaman kaybetmeden destek almak şart.

🍥Kendi huzurunuz, iç huzurunuz için bunları yapmalısınız.

✍️Sakinlikle dolu bir hayat dilerim.

One thought on “ÖFKE KONTROLÜ

  1. Amin bence de sakinlik güzel herşey daha kolay olur sakin olunca 🥰

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir