Sandviç Tekniği İle İletişim Problemlerini Çözebilirsin

Bu dünyada hepimiz birbirimizden farklı bir fıtrat ile var oluruz. Bazıları bize hediye iken bazıları imtihan olur. Bazı insanlar bize hatalarımızı tatlı bir şekilde anlatırken bazıları tamamen düşünmeden anında bize tepkisel yorumlarda bulunur. Bu durumdan kurtulmak için elbette bazen kara kara düşünebiliriz. Bir dahaki sefere böyle söyleyeceğim lafın altında kalmayacağım gibi olumsuz düşünceler içerisinde takılı kalabiliriz.

Sandviç tekniği böyle durumlarda size yardımcı olacaktır. Örneğin sizi rahatsız eden bir insan var ve aslında bu durumun farkında bile değil kendisi. Aslında niyeti bile kötü değildir ancak patavatsızca konuşur hatta ne konuştuğunu siz hatırlatmazsanız hatırlamaz.

-Sürekli sizi bu yönüyle rahatsız eden kişiler üzerinde, bu teknikleri uygulayabilirsiniz.

Nedir sandviç tekniği?

Karşımızda ki kişiye iletmek istediğimiz bir mesajı, iki olumlu mesaj arasına alarak kişiyi rahatsız etmeden mesajı almasını sağlamaktadır. Bu metodu kullanarak bir çok iletişim sorununa çözüm bulmamız kolaylaşacaktır. Elbette bunun bir formülü vardır.

Öncelikle bizi rahatsız eden kişinin güzel özelliklerinden bahsederek başlayacağız. O kişide beğendiğimiz hoşumuza giden gerçek düşüncelerden bahsediyoruz. Ardından sorunumuzu dile getiriyor ardından cümleyi ”bununla birlikte, ”veya” sözcükleri ile birleştirerek tekrar olumlu cümleye geçiş yaparak durumu sonlandırıyoruz.

Bunu açık bir örnek ile ifade etmemiz gerekirse böyle bir anlatım yapmamız olumlu bir etki yapacaktır.

örnek: Geçen akşam yaşanan bir vaka üzerinden konuşma sağlanıyorsa şöyle diyebiliriz.
Senin yanındayken kendimi iyi hissediyorum, dostluğumuz gerçekten çok anlamlı beni çoğu zaman anladığının da farkındayım, bununla birlikte geçen akşam insanların yanında bana hiç olmayacak bir şey söyledin ve bu sözler benim kötü hissetmeme neden oldu. Biraz şaşırdım , ancak buna dikkat edersen inanıyorum ki daha güzel olur aramız ve birbirimizi doğru anlayabiliriz.

Elbette bu cümleleri kurarken tamamen kişiye özel ve konuya özel bir anlatım olmalıdır aksi taktirde yapmacık bir konuşma olacağından karşınızdaki kişi bunu anlamayabilir. En önemlisi bu durumu o kişiyi rencide etmek için değil aksine iletişiminizin daha etkili olması için söylediğinizde hisleriniz karşı tarafa geçecektir.

Bazen sandviç tekniğinin işe yaramayacağı anlar da olabilir bunu göz önünde tutarak beklentiye girmeden yapmanızda fayda vardır. Sonuçta iletişim en az iki kişi ile yapılan bir diyalog olduğundan sizi anlamayan insanlara kendinizi çokça anlatmamayı tercih edebilirsiniz.

Siz elinizden gelen gayreti gösterdiğinizde ve kendinizi doğru ifade edebildiğinizde insanlar da ya sizinle kalmayı seçecek ve ya uzak durmayı seçecektir. Sınırlarınızı net çizer kendinize özel bir muamelede bulunabilirseniz çevrenizden de beklentileriniz azalacağı için insanlara çok anlam yüklemenize gerek kalmayacaktır.

-Yaşamınıza sevgi dolu anlayışlı insanları davet etmenizi diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir