Sınav Stresi Nasıl Giderilir? Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuğum İçin Ne Yapabilirim?

🌿Bebeklik çağının masumiyeti, neşesi ve huzuru insana o kadar iyi gelir ki. Ailece evde bir sükunet vardır enerjiler yükselmiştir.

🌿Yıllar sonra hayat farklı desenler ile karşımıza çıkmaya başlar ve seyretmeden çevremizi alelacele stresli şekilde her şeye yetişmeye çalışırız. Haliyle her şeye yetişmeye çalışırken bir boşluk anı oluşturamaz her şey zamanında yetişmeli, her şey olabildiğince çabuk olmalıdır sanki.

📚Öğrenciler hayata hep ders çalışma gözüyle bakar oldu, aslında sistemin gerektirdikleri ne yazıktır ki insanı bu hale getirdi. Gelecek kaygısı, başaramam endişesi e haliyle rakiplerin çokluğu öğrencilerin olumsuz bir ruh haline gelmesine zemin hazırladı.

👨‍👩‍👧‍👦Sevgili aileler, sistematik bir çalışma var ise çocuklarımızı potansiyelleri dahilinde bir alana yönlendirir isek o zaman hayat boyu sevdikleri işi yaparken hem keyif alacaklar hem de hayat standartlarını yükseltme fırsatı bulacaklar.

⚠️“Çocuğum en başarılı olmalı” diye siz düşünürken hiç sordunuz mu çocuğunuz da sizin gibi düşünüyor mu diye?

🍂Ya sizden çekindiği için sevmediği ve çalışsa dahi mutlu olmayacağı bir alan için çalışmak durumunda ise?

👤Aslında yapamayacağını bilmesine rağmen “ailem ve çevrem ben başaramaz isem beni kabul etmezler”… diye içten içe boğuluyor ise bu yoğun duygular arasında eziliyor ise?

📚Bir öğrenci kendisine bir hedef belirlemiş ve ailesi de ona en güzel yolu açtıysa her koşulda ( başarısız olduğu zamanlarda bile) desteklediyse genellikle ruhsal bunalım yaşamaz.
Bazı öğrenciler kendi içlerindeki sıkıntıları bastırmak için bazen ailesinde anlaşılamadığı için bile ders çalışır ve “yeter ki buradan gideyim” diye düşünür.

Siz çocuğunuzun hep yanında mısınız? Kazansa da kazanmasa da o sizin evladınız değil midir?

Elbette elimizden geleni en güzel şekilde yapacağız maddi manevi ne varsa yapacağız ancak bazen hayat ters istikamette gidebilir ve bu olumsuz görünen olayın perde arkasında bizim için daha hayırlı olaylar durur bizim için yenilikler açabilecek güzellikleri barındırır.

📚O nedenle çocuğumuzu her koşulda sahiplenelim. “Sana güveniyorum sen kazansan da kazanmasan da benim çocuğumsun”. “Bunları beraber aşacağız seni, her zaman destekliyoruz”… diye cümleleri duymaya ihtiyacı olan çocuklarımızı telkin yolu ile rahatlatmalıyız.

Çocuklarımız panik atak yaşamadan, hasta olmadan sakin ve huzurla sınava girebilsin. İlk amacımız, “her şey yolunda diyebilmek” ve sonrasında bolca nefes odaklı olup anda kalabilmesini sağlayabilmemizdir.

Onlar da geleceğin ebeveyn adayları olacaklar ve her şey ailede başlıyor olduğundan nasıl davranmaları gerektiğinden ziyade onlara örnek olmalıyız. Zaten genel olarak bizi modelleyecekleri için rahat olmalarını sağlamak ve en önce biz rahat olmalıyız.

👨‍👩‍👧‍👦Çocuklarımız çok kıymetli ve özeller. Hepsinin ayrı yetenekleri ve başarıları var. Siz onlara sesli olarak olmasa dahi düşünce olarak her ne yaşıyorsanız onlara bu duygu geçeceğinden kendinizin koçu olmalı kendinizi esnetmek üzere çalışmalar yapabilmelisiniz. Bu şekilde size faydası olduğunu gören çocuğunuz da sizden feyz alabilecektir.

Hatırlayalım ki sınavlar sadece okulda olmayacak bilakis iş hayatına atılacak olanlar için de devam edecektir. Bu noktada iş hayatında duygusal zeka, iletişim becerileri ve dürüstlük gibi davranışların artık daha fazla artı getirileri mevcuttur.

🎁Tüm öğrencilere, yaşam boyunca girecekleri imtihanlarda başarılar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir