“Çok Alınganım, İnsanlar Çok Kırıcı” mı Diyorsunuz?

✍️Hayat çok tuhaf aslında bazı olaylar göründüğü gibi olmayabiliyor. Bazı duygular insanı esir edebiliyor. Bazı yaşanmışlıklar insanı yoruyor. İnsan bazen sadece ağlamak ve ya saatlerce düşüncelere dalmak istiyor.

👤 İnsan yaradılışı gereği akıl ve duygu arasında gelgitler yaşıyor ve bu hayatta ikilem arasında sıkışıp kalanlar maalesef hep dibe çökmeye mahkum ediliyor. Aslında bunu kişi kendi elleri ile yapıyor.

🤷Nitekim kimse vazgeçilmez değildir, kimse kimseden üstün de değildir üstünlük ancak takvada iken güzel ahlakta iken ne mesleğimiz ne maddi gücümüz ne de doğduğumuz yer bizim gerçek kimliğimiz olamaz.

✳️Biz kendimize yakıştırdığımız tutumu takınır sonra da “bu benim” deriz. Oysaki biz sadece beden değil isek kendimizi bilmemiz gerek. Öncelikle biz kimiz sorusu basit gibi görünse de bunun gerçek manada açılımını idrak edebilmek kolay olmaz. İmkansız değildir elbette ancak biraz üzerinde durmamız gerekiyor sanırım.

✅Evet makalemizin başlığı biraz etiket yüklü bir manaya geliyor çünkü çoğu insan başkalarına çaktırmasa bile bunu kendisi kendisine çoğu zaman söylemektedir.

👤Kimileri zihninin sesine o kadar kulak vermiştir ki o kişiler gerçekten kendi düşüncesi gibi sahiplenir bunları, alıngan ve kırılgan olduğunu. Bunu size ilk defa ne zaman söylediler hatırlıyor musunuz? Bu sözleri ilk defa nerede ve kimden duydunuz ve sahiplendiniz? Bunların teşhis edilmesi önemlidir. Nitekim bu sözleri ilk siz söylemiş olamazsınız ancak bunu siz değiştirip güzeli ile dönüştürebilirsiniz.Duygu dünyamızı düşüncelerimiz oluşturur ve de insanlar kendi yaralarını görme deneyimini karşısındaki insanın tutumu sayesinde tadabilmektedir. Nasıl mı? Ayna sözcüğünü biliyor musunuz yani insanlar size bir söz söylüyor ve üzerinize alınıyorsunuz diyelim peki neden bunu üzerinize aldınız o sizin düşünceniz midir?Eğer siz karşınızdaki insanların sözlerine alınıp kırılmaz iseniz size aynalık etmelerine gerek kalmayacak ancak bir şartı var o da daha önce duygu yüklediğiniz kişilerin aynalarınız olduğunu kabul etmenizdir.

🌿Yargıladığınız olaylar başınıza gelir değil mi bu dinimizde bu şekildedir ve de kişisel gelişim konusunda da çokça dile getirilen bir konudur. O halde size ait olmayan kötü duyguları kabule geçin ve sonra ait olduğu yere teslim edin.

💇‍♀️Mesela bir arkadaşınız çok da masumane olarak saçınız hakkında bir yorum yaptı size takıldı ve siz de alındınız. Neden? Bir düşünelim ister misiniz? Ya da anneniz sizin sakarlığınızdan bahsedip duruyor oysa siz duygu yüklemez güler geçerseniz bir süre sonra anlarsınız ki sizin düşünceleriniz olmayan hiç bir söz ve ya davranış sizi etkilemeyecek sizin frekansınızı düşürmeyecektir.

Bu duygudan Nasıl Kurtulabilirim? Neler Yapabilirim?

🎈Öncelikle zihni sakinleştirmek için bir çalışma yapabilirsiniz. Zihniniz konuşurken düşünen kişi gerçekten siz misiniz ya da o sadece bir bulut gibi gelip giden bir düşünce mi önce bunu bulmalısınız. Baktınız ki o düşüncelere tutundunuz ve takılı kaldıysanız orada işte o zaman bir yardım alma ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

👑Hayatın baş kahramanı olmak var iken neden ikinci planda oynamayı seçesiniz ki? Siz isterseniz bu dehlizden çıkabilirsiniz bu döngülerden ve negatif duygulardan sıyrılabilirsiniz. Herkesin hayatı farklı yaşanmışlıklar ile doludur anlamaya çalışalım dinleyelim soralım eğer soru işaretleri kaldıysa kafanızda lütfen güzel bir üslupla kırıldığınızı söyleyin. 🐰”Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış ” demem o ki değerli okur zan üzerine yaşamak huzursuzluk getirir. Siz en iyisi hüsnü zanda bulunun ve kendinizin alıngan damgasını şu sözler ile değiştirin.

🍥” Ben insanları anlıyorum, insanlar da beni anlıyor”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir