Kişisel Bakımın Ruhsal Alanımıza Faydaları. Neden Bakımlı ve Temiz Olmalıyız?

Aynalar, insanlar, iç sesimiz…Farkındalık hayrına okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz çeşitli video ve filmlerin kişisel gelişime katkısı olduğunu biliyoruz. Her gün elimizden geldiğince belli bir konuyu hayatımıza dahil ediyoruz.

Peki bu derya deniz bilgi kütüphanesi içerisindeki bilgileri hayatımızın yüzde kaçı olarak devamlı hale getirme alışkanlığı sağlayabilmekteyiz?

Kitaplar okuyan fakat kendisini çekingen olarak tanımlayan bireylerin kendisine ceza vermesine ne demeli? Okuyor, öğreniyor ve bilgi hazinesinde bunları muhafaza ediyor. Ancak ruhunu besleyemiyor. Kendisine güzel sözleri söylemeye cesaret edemeyip o alanda sıkışıp kalıyor.

Kişisel bakım konusu da böyledir bir nevi. Yeteri derecede sağlığını düşünmeyen kişiler dış görünüş itibariyle özgüvenli görünse de iç dünyasında ne yazık ki öyle değildir. Çünkü tüm bunları yaparken kendisi için yapmıyor diyelim aslında maske takmış oluyor. Ancak kişisel bakım demek kendine yaptığı özen, kendine yatırım yapmasıdır.

Birçok insan sabah kalkınca yüzünü yıkamaya bile yeltenecek gücü kendisinde bulamıyor çünkü yalnız başına iken kimse onu görmüyor oysa bu işlerin böyle olmadığını bildirmek isterim.Sabah kalktık yüzümüzü yıkadık, aynadan kendimize baktık, dağınık olan saçlarımızı toparladık ve “ben ne güzel görünüyorum, adeta günden güne gençleşiyorum”, dedik o halde ruhumuzu beslemiş olacağız.

Eğer kendin için değil de bir başkası dış görünüşe dikkat ettiği için cilt bakımı, manikür pedikür eylemini yapıyor isen maalesef frekansın seni ele veriyor. Yaydığın düşünce ve duygularının herkese sirayet ettiğini bilseydin yine de başkaları tarafından beğenilmek için aynı davranışları sürdürür müydün?

Ruhsal bakım kişisel bakıma yaptığın yatırımın kim için yaptığına bağlı olarak sana katkı sağlar ve ya negatif etkilere sebep olur.

Kişisel bakımını kendin için yaptığın zaman ne olacak?

Aura alanın güzelleşir çünkü kendine değer veriyorsun.

Temiz ve güzel kokmak ise sana bir huzur verir, özgüvenini besler.

Yüzüne kremi uygularken yaptığın hassas dokunuşlar ile kendine pozitif enerji verir ve mutlu olabilirsin.

Saçlarını taradığın anda saçlarına iltifat edebilir güzel görüntün için şükredebilirsin.

Güzel esanslar uçucu yağlar ile frekansını yükseltebilirsin. 🌹Örneğin; gül yağının ve 🍋 limon yağının öyle bir özelliği vardır. ( uçucu yağ olması önemlidir ve de güvenilir üretici olması kendine verdiğin değeri besler.)

Makyaj yapmak kişisel bakım değildir, kendine, mutlu olmak için uyguladığın ve hoş bir görünüm elde edebildiğin bir kozmetik sanatıdır.

Bundan önce beslenme şeklin, spor yapman ve her gün olmasa dahi ara sıra detoks uygulama önemlidir.

Yeterli derecede su içmek de içeriden bakım yapmayı sağlar.

Kıyafetlerinin ütülenmiş olması ve temiz olması kıymetlidir.

Deodorant ( eğer alabiliyorsunuz doğal özlü olanları tavsiye ederim) kullanmak da ortamdaki insanlara gösterdiğimiz bir saygıdır sonuç itibariyle toplu ulaşım, kalabalık mekanlarda zaman geçiriyoruz.

Kimsenin hakkına girmemek önemli bir kriterdir.

✍️Her ne yapıyor olursan ol kendin için yap, onaylanmak için değil kendini sen onayla diye yap aradaki farkı anlayacaksın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir